1615 2011 Akvatint Curt Burström (1920-1964), Sverige. "Komposition VI". Signerad, daterad -53. Akvatint, bildmått: 24x29,5, yttermått inklusive ram: 40x44 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:39)
1615 2102 Akvatint Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Jeune Fille et Vieille Femme. Signerad i trycket, numrerad 290/500. Bildmått: 41x52,5, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:07)
1615 2101 Akvatint Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Toros. Signerad i trycket, numrerad 490/500. Bildmått: 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:35)
1615 2007 Blandteknik Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x38 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:06)
1615 2020 Blyerts Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1980, dimma över sjö, bildmått: 19x13 cm, yttermått inklusive ram: 41x33 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:11)
1615 2059 Etsning Alain Jeanne (f. 1945), Frankrike. Ugglor. Signerad. Bildmått: 9x7,5 cm, yttermått inklusive ram: 30x26,5 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:02)
1615 2099 Etsning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Signerad, numrerad 64/310, daterad 1957. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x38 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:06)
1615 2065 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 78/280, "Från Blekholmsbron". Bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 57x46 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)
1615 2088 Etsning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Gata i vinterljus". Signerad, numrerad 213/220. Bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x39 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:40)
1615 2093 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 37/40, Banan. Bildmått: 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)
1615 2056 Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 19/35, daterad 1973, "Puya". Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:19)
1615 2098 Etsningar 7 st, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 52x43-43x52 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:21)
1615 2090 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Talare i månsken. Signerad, numrerad 19/90, daterad 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:12)
1615 2057 Färgetsning Tadashi Nakayama. Signerad, numrerad 43/75, daterad 1966. Bildmått: 57x37 cm, yttermått inklusive ram: 80x58 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:13)
1615 2096 Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 264/325,25x20 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:15)
1615 2052 Färgetsningar 4 st, Dorothea Tanning (1910-2012), USA. Signerad, numrerad 71/100. Bildmått: 27x21,5, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:26)
1615 2026 Färglitografi 3 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, 50 upplaga, 1976. Färglitografi, bildmått: 14x17 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:30)
1615 2038 Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. "A effacé", komposition, 1974. Signerad i blyerts, numrerad 13/90. Tryckt och utgiven av av Erker-Presse Färglitografi, bildmått: 54x75 cm, yttermått inklusive ram: 76x95 cm
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:26)
1615 2079 Färglitografi Avo Keerend (1920-2012), Estland. Signerad, numrerad EA, daterad -91. Färglitografi, bildmått: 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 64x45 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 21:00)
1615 2050 Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 236/295. Färglitografi. Bladets mått: 31x41cm, oramad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:32)
1615 4061 Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Kvinnor, oramat löst blad. Signerad, numrerad 15/20. Färglitografi. Bladets mått: 69x77 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:44)
1615 2061 Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 104/150. Färglitografi, bildmått: 94x60 cm, yttermått inklusive ram: 117x81 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:06)
1615 2029 Färglitografi Hans Scherfig (1905-1979), Danmark. Tapir i djungel. Signerad, numrerad 217/260, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 40x57,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm
Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:23)
1615 2054 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 230/290, Nybroplan. Färglitografi, bildmått: 53x69 cm, yttermått inklusive ram: 74x89 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:12)
1615 2062 Färglitografi Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 21/150, "Istället för att skriva rev jag pappret i bitar. Istället för författare blev jag konstnär. " mm: 39x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x56 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:48)
1615 2082 Färglitografi Kai Pihl (1894-1978), Danmark. Signerad, numrerad 13/200, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 70x54 cm, yttermått inklusive ram: 85x67 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:08)
1615 2024 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942). Signerad, numrerad 26/300, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 34x33 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:49)
1615 2025 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942). Signerad, numrerad 26/300, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 34x33 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:17)
1615 8216 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 207/225. Färglitografi. Bladets mått: 76x57 cm, yttermått inklusive ram: 85x64 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:44)
1615 2032 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, numrerad 232/310. Färglitografi, bildmått: 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x73 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:48)
1615 2044 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 8/65, daterad - 91. Färglitografi. Bladets mått: 81x53 cm, yttermått inklusive ram: 90x61 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:56)
1615 2053 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 66/230, Tiger. Färglitografi, bildmått: 74x53 cm, yttermått inklusive ram: 90x68 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:52)
1615 7050 Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 90/250. Färglitografi, bildmått: 33x25cm, yttermått inklusive ram: 49x39cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:10)
1615 2034 Färglitografi Nalle Werner (1913-1991), Sverige. "Naturen och vi". Signerad, numrerad 9/10, daterad -70. Bildmått: 59x74 cm, yttermått inklusive ram: 61x80 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:48)
1615 2086 Färglitografi Nils Zetterberg. Signerad, numrerad 264/460, daterad - 73,31x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:38)
1615 2097 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 76/100, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)
1615 2013 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 25/350. Färglitografi. Bladets mått: 35x15 cm, yttermått inklusive ram: 44x24 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)
1615 2042 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 81/150. Färglitografi. Bladets mått: 57x76 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:37)
1615 2072 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 105/160, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 36x58 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:42)
1615 2071 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 133/160, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 52x16 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:11)
1615 2009 Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Potatisgubbe. Signerad, numrerad 95/150. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 64x52
1615 2067 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 142/375. Färglitografi, bildmått: 44x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:21)
1615 2066 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 285/375. Färglitografi, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 77x60 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:24)
1615 2094 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i skål. Signerad, numrerad 100/125, daterad - 87,64x48 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:04)
1615 2003 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Röda vinbär. Signerad, numrerad 223/265, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 50x76,5, yttermått inklusive ram: 67x92
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:40)
1615 2001 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 197/200. Färglitografi, bildmått: 17x92 cm, yttermått inklusive ram: 33x107 cm
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:20)
1615 2022 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 9/100. Färglitografi, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:23)
1615 2021 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 9/100. Bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:54)
1615 2005 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Erik-Petters bod signerad, numrerad pt 1980, daterad med dedikation. Färglitografi, bildmått: 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)
1615 2014 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 20/180, Skärgård. Färglitografi, bildmått: 23x65 cm, yttermått inklusive ram: 38x80 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:04)
1615 2018 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 225/350, Aniara. Färglitografi, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x51 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:27)
1615 2006 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Timmerstuga. Signerad, numrerad 62/260, daterad - 55. Färglitografi, bildmått: 37x57 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:34)
1615 2060 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 80/180, "Loin du vent de l est". Färglitografi. Bladets mått: 71x100 cm, yttermått inklusive ram: 100x127 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:53)
1615 2055 Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 78/290, Fjäril. Färglitografi, bildmått: 10x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x29 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:28)
1615 2087 Färglitografier 2 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Kompositioner. Signerade, numrerade 10/150, daterade -97,25x25 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 37x36 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:43)
1615 2004 Färglitografier 4-1 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "med stentryck under fyra decennier". Signerad, numrerad 1/360, lösa blad i mapp. Färglitografi. Bladets mått: 23x20,5 - 68x55, i
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)
1615 2028 Grafiska blad i mapp 5 st, Fem Svenska Grafiker i mapp. Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. K-A Perhrson, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Nils Zetterberg, 360 upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 45x55 cm. Signerad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:27)
1615 2023 Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x36 cm. Signerad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:40)
1615 2058 Mapp Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 49/99, daterad 1986 " Ricercar", 4 st serigrafier. Bladets mått: 31x40, oramade lösa blad
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:40)
1615 2091 Screentryck / grafiskt blad Robert Hilmersson (f. 1973), Sverige, daterad. Signerad, numrerad 71/130, groda, 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)
1615 2092 Screentryck / grafiskt blad / Robert Hilmersson (f. 1973), Sverige. Signerad, numrerad 73/130, sköldpadda, 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:54)
1615 2063 Tidskrifter 9 st, Derrière le miroir, Maeght 1950-70-tal, 38x28 cm, ej helt komplett
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:08)
1615 2012 Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 1/33 -86, daterad Verkstadsfönster, 18,5x13,5, yttermått inklusive ram: 31x41 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:04)
1615 2010 Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 26/45, daterad -1980, Kvällsljus, 9x15 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:50)
1615 2015 Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 5/15, daterad -1980, Havtrosbuske. Bildmått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:59)
1615 2027 Torrnålsgravyrer 2 st, Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 18/35-25/35. Bildmått: 11x13-13x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x28-30x33 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:53)
1615 2064 Träsnitt Edvard Munch (1863-1944), Norge. "I mannens hjerne" (In the Man´s brain) Signerad i trycket. Bildmått: 15x22,5 cm. Bladets mått: 22x34 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:37)
1615 2100 Träsnitt Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 11/25, daterad -44. Bildmått: 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:17)